Okullarımızda tarikat ve cemaatleri istemiyoruz”

Eğitim İş Ordu Şubesi, okullardaki cemaat hakkında basın açıklaması yaptı.

“Okullarımızda tarikat ve cemaatleri istemiyoruz!” diyenEğitim İş Ordu Şubesi temsilcisi açıklamasında;

Görünen köy kılavuz istemez.” Sözünün anlamını bir kez daha teyit ettik. Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN’in Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyetini kuran, Medreseleri kapatan, öğretim birliği yasası ile laik, bilimsel ve çağdaş eğitim modelini hayata geçiren TBMM’sinin kürsüsünden; tarikat ve cemaatleri “STK” olarak nitelendireli kısa bir süre olmuştu ki bu nitelendirmeden cesaretlenen tarikat ve cemaatlerin çocuklarımıza yönelik icraatları hızlandı. Bu açıklamadan cesaret alan okul ve kurum yöneticileri de gönüllerinde yatan tarikat ve cemaatlerin icraatlarına okul ve kurumlarda yer vermekte cesur davranmaya başladılar.

Adı Fen Lisesi olan, pozitif bilimlerin öğretildiği ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan ihtiyacını karşılamak gibi bir görevi olan okullarımız; aklın ve bilimin yörüngesinden çıkartılarak, tarikat ve cemaatlerin dogmatizminin yörüngesine çekilmeye çalışılmakta deyim yerindeyse orta çağın kapısı aralanmaya çalışılmaktadır.

Kentimizin en güzide okullarından biri olan bu okulda Işık cemaatine bağlı olduğu bilinen Mehmet Sıddık Gümüş’ün “İngiliz Casusunun İtirafları”, Hüseyin ilmi Işık’ın “Herkese Lazım Olan İman” ve Konak Vakfı’nın “Mızraklı İlmihal” adlı kitapları okul müdürü Turgay TÜRKMEN’in talimatıyla öğrencilere dağıtılmıştır. Bu durum Ordu Fen Lisesinde okuyan öğrencilerimiz, aileleri ve biz eğitimcilerde büyük tedirginlik yaratmıştır.

İlgililere sormak istiyoruz:

Pozitif eğitimin ilkelerine ve öğrencilerin gelişim süreçlerine bu kitapların faydası var mıdır?
Söz konusu kitaplar eser inceleme komisyonu tarafından incelenmiş ve uygun bulunarak dağıtımı için izin alınmış mıdır?
Söz konusu kitapları dağıtan yetkililer hakkında Anayasamızın 2. Maddesinde düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” Maddesine göre işlem yapılacak mıdır?
Değerli halkımız, velilerimiz,

ÇEDES vb. gibi eğitim sitemine entegre olarak eğitim sistemimizi din eksenli bir yörüngeye oturtmaya çalışan uygulamaların neden karşısındayız, biliyor musunuz?

Biz Eğitim İş’liler, 21. Yüzyıl Türkiye’sinin çağdaş değerlere, akılcı ve pozitif bilimlere, insan hak ve özgürlüklerine dayalı; sosyoekonomik açıdan gelişmiş, yoksulluğun ve açlığın çocuklarımızı kuşatmadığı yaşanabilir bir Türkiye olması için akılcılıktan, bilimsellikten uzak ÇEDES vb. uygulamaların karşısındayız.

Arzumuz şudur: Çağdaş değerlere, insan hak ve özgürlüklerine dayalı bir Türkiye’de insanca yaşamak için eğitim sistemimiz bilimsel gerçeklere yaslandırılmalı, çağın gereklerine ve toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak sistemleştirilmeli ve yürütülmelidir. Bunun gereği dünün çürümüş yapılarını okullara sokmak değil; aydınlanmanın, ilerlemenin, pozitif bilimin, sanatın, edebiyatın ve sporun okullarımızda yüceltilmesidir.

29 Ara 2023 - 09:59 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Bakış Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Bakış hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Bakış editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Bakış değil haberi geçen ajanstır.