Ordu’da Kaos ve Huzursuzluk Zirvede, Yetkililer Nerede?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin en mutsuz şehirleri sıralamasında Diyarbakır birinci olurken, Ordu dokuzuncu sırada yer almıştır. Durumu tersten ele alırsak durumundan memnun olma açısından ülkemizin seksen bir vilayeti içerisinde, Ordu yetmiş ikinci sıradadır.

Ordu Berbat Halde, Sorumlular Nerede?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin en mutsuz şehirleri sıralamasında Diyarbakır birinci olurken, Ordu dokuzuncu sırada yer almıştır. Durumu tersten ele alırsak durumundan memnun olma açısından ülkemizin seksen bir vilayeti içerisinde, Ordu yetmiş ikinci sıradadır. Daha net ifadeyle Ordu’yu yönetenler, Ordu insanını mutlu edemiyorlar. Ya da birileri bu halka yalan söylüyor.

Basına yansıyan haberlerden devam edelim. Yaklaşık 18 bin öğrencisi bulunan Ordu Üniversitesine hizmet etmek üzere Kredi ve Yurtlar Kurumunun kapasitesi “ranza ilavesiyle” 6 bin 89 olmuş.

Ordu ilinin yurt kapasitesiyle ilgili haberle birlikte bir yurt odasının fotoğrafı da yayınlanmıştır. 1980 Askerî darbesini izleyen yıllardaki öğrenci yurdu şekli nasılsa, aynı görüntünün devam ettiğini anladığımız bu görüntü, aradan geçen kırk yılda bir arpa boyu ilerleyemediğimizi ortaya koyuyor. 2023 yılında halâ ikili ranza, verzalit masa sandalye, çelik dolap bulunan bir yurt odası, çağdaş eğitim anlayışıyla nasıl bağdaştırılabilir? Hapishane koğuşu gibi odalara doldurduğumuz öğrencinin, mahkumdan ne farkı olabilir? Ayıptır. Yazıktır. Günahtır. Bu gençler hepimizin evladı. Hangi ana baba çocuğunun hapishaneyi andıran böylesi yurtlarda barınmasını hazmedebilir?

Yurt kapasitesi 3’te 1 oranında. Üniversite bölgesinde kira 10 bin liradan başlıyor. Çözüm var mı? Y O K. Konuyu üzerine alıp çözmeye çalışan yetkili var mı? Y O K. Tek çözümü ranza ilavesiyle bulmuşlar. Saldım çayıra, mevlam kayıra.

Yine basına yansıyan haberlerden devam edelim ki, birileri kendileriyle uğraşıldığı fikrine kapılmasın. İtalyan fındığı 7 Euro. Yani yaklaşık 210 lira. Türkiye’de tekelleşen o meşhur İtalyan firması Türk fındığını 80 liraya kapatma niyetinde. Bu yılın rekoltesi beklenilenin çok altında. Üretici fındığını ucuza satmaya razı değil. Beklentisi fiyatın en az 100 lirayı bulması yönünde. Daha da yükselirse ne alâ.

Ordulu fındığını ucuza kaptırmamak için ne çözüm bulmuş? İnternet sitelerindeki Ordu kaynaklı ilanlardan görebildiğimiz kadarıyla neyi var, neyi yoksa satışa koyarak bir çare bulma arayışı var. Satışa çıkarılan şeyler ve satışa çıkarma oranları çok fazla artmış görünüyor. Cep telefonundan otomobile, pat patından laptopuna her şey satılığa çıkarılmış. Okullar açılıyor, kış geliyor. Masraflar ağır, geçim zor. Ne yapsın şimdi Ordulu?

Gene haberlerden bir örnek. Perşembe Yaylası’nda madencilik. 1991 yılında Turizm Merkezi ilan edilen bölgede Maden arama ruhsatı verilen şirket, sondaj faaliyetlerine başladı. Turizm Bölgesi ve Maden Arama İzni. Bu ikisini hangi mantık bir araya getirdi? Nasıl bağdaştırdı? Anlamak mümkün değil.

Ordu ili tarım alanlarının % 76’sı, orman alanlarının % 70’i, meraların % 64’ü madencilik için ruhsatlandırılmış. Yaylalarımız Araplara satılmış. Kimse bir şey yapamıyor. İtirazlar bir işe yaramıyor. Yetkililer kulaklarının üzerine yatmış.

Şehirler beton beton büyüyor. Büyüyen şehirler özellikle fındık alanlarını yutuyor. Yetkililer şehiri daha da betonlaştıracak işlere imza atıyor. En son örnek eski Ordu Otogar alanının betona teslim edilmesine imza atan yetkililerimiz?! Bizim yetkililerimiz demeye utanıyoruz. Bütün halk bizim gibi mi düşünüyor? Seçime az kaldı. İzleyelim, görelim.

Son yıllarda Ordu ilinde daha önceki yıllarda örneğini göremediğimiz ölçüde arazi satışı yapılıyor. Ordulu doğup büyüdüğü yerleri terkediyor. Başka vilayetlere göçüyor. Kimse bunun sebeplerini merak ediyor mu? Tarihte göç savaş, kıtlık, iklim değişikliği, salgın hastalık gibi çok önemli sebeplerle yapılırdı. Günümüzde bunun sebepleri üzerinde hangi yetkilinin nasıl bir çabasını görebiliyoruz?

Ordu sokakları temizlenmiyor. Ordu Teksas’a dönmüş. Gürültü sabaha kadar sürüyor. Kavga, hırsızlık, saldırı… vakayı adiyeden olmuş. İhale kapma, imar mevzuatı, limanları ele geçirme mücadelesi sürüyor. Kısacası tam bir kaos hakim. Gücü gücüne yetene.

Ordu talan ediliyor. Ordu yaşanmaz halde. Ordu, Ordu olmaktan çıkıyor. İmdat diyoruz. Kimse duymuyor. Yetkililer nerede?

13 Eyl 2023 - 10:50 - Siyaset

Mahreç  Haber Merkezigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Bakış Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Bakış hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Bakış editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Bakış değil haberi geçen ajanstır.