S A G R A ; O Eski Halinden Eser Yok Şimdi

Dursun Kahraman Sağra’nın elleriyle kurup, oğullarıyla büyüttüğü muhteşem anonim şirket nerede? O eski hâlinden eser kalmamış. Şimdi artık o unutulmaz hatıralarda.. Ülke içinden ve yurt dışından rakip firmalarla birlikte hareket eden bu Ordu düşmanı siyasilere haklarınız helal mi? Konuya dair tüm detaylar yazımızda..

Sağra ailesinin fındık kavurmaya çabaladığı günler. Markalaşma niyetleri var mıydı bilemiyoruz. Tahminen 1964.

Sağra yurtdışına ürün satmaya başlamıştır. İngilizlerin ünlü çikolata markası Mars firmasının “Topic” adında çok satan çikolatalı bar şeklinde bir ürünü vardı. Sağra ilk kavrulmuş fındık ihracatını da bu İngiliz firmaya yapmıştır. Sağra tesislerinde kavrulmuş fındık üretimine kendi imalatları bir makineyle başlanmıştır. İlk kavurma denemelerinde fındıklar bir süre sonra terliyor ve bir türlü istenilen kaliteye ulaşılamıyordu. Sağra’nın Edip ve Temel adlı ustaları uzun uğraşmalar sonucu bu zor problemi çözdüler. Sonunda İngilizlerin Mars firması için fındık kavrulmaya başlanmış oldu. Her “Topic” barın içinde tam beş tane iri fındık vardı. Sağra, her ay İngiltere’ye dört tır kavrulmuş fındık gönderiyordu.

O yıllarda dünya çikolata sektörü Almanya’nın Hamburg şehrindeki üç dört dev firmanın tekelindeydi, bütün alım satımlar bu firmaların elinden geçiyordu. Çikolata sanayicileri Hamburg yerine Sağra’dan direk alım yapmaya başladı. Bu durum Hamburg’taki tekel firmaların hiç hoşuna gitmiyordu. Sağra firması yüz yıllık sömürüye başkaldırmıştı. Çuvalla Türkiye’den iç fındık satın alan sistem alt üst olmuştu. Sağra bu düzeni bozmuştu. Sağra çuvalda iç fındık ihracı yerine artık TIR’ların üzerine yaptırılan özel ezme tankerleri ile dünya çikolatacılarına, on binlerce ton fındık füresi (püre haline getirilmiş kavrulmuş iç fındık) gönderiyordu.

Fındık tekeline darbe üstüne darbe. Önce çok tutulan kesme cam bardakta Sarelle. Acıkıyorsunuz. Bir parça ekmek alıyorsunuz. Açıyorsunuz Sarelle’nin kapağını. Sürüyorsunuz ekmeğinizin üzerine. Pratik bir açlık bastırma yolu. Arkasından çikolata piyasasının altını üstüne getiren Tadelle. Yeni ve çok büyük paralar kazandıran ürünler. Piyasada inanılmaz başarı. Bu başarıyı çekemeyen içeride ve dışarıda rakip firmalar.

O yıllarda Ordu’lu gurbetçiler, satın aldıkları ürünleri arkadaşlarına gösterip bunlar Ordu’da üretiliyor diye gururlarını ifade ediyorlardı. Her ürünün ambalajı üzerine “Sağra Ordu” yazdıkları için, ayrıca Ordu’nun tanıtımına da çok büyük katkı sağlanıyordu. Sağra, katma değer yarattığı o yıllarda Ordu ekonomisinin bel kemiği olmuştu.

Sağra ailesi tam bir Ordu sevdalısıydı. Her mağdur insana iş, aş ve ekmek vermeyi prensip edinmişlerdi. Sağra ailesi Ordu için ellerini taşın altına koymaktan asla çekinmezlerdi. 70-80’li yıllarda futbol liglerinde fırtına gibi esen Orduspor’un da en büyük maddi ve manevi destekçisi Sağra ailesiydi. Televizyonların tek kanallı olduğu günlerde reklamlarda Ordu ve Tadelle ile yer alırken, Orduspor takımının ilk göğüs reklamı da Sagra olmuştur.

Sagra, 1994’te Bayındır Holding bünyesine katıldı. Bayındır Grubu, Tadelle Çikolata Grubu, Türk kahvesi ve hazır kahve piyasaya girdi. Ama Bayındır firmasının arkasında Ordu halkının o müthiş heyecanı yoktu.

Bayındır Holding de bir süre sonra batınca, TMSF de devletin alacaklarına karşılık Ordu Sağra tesislerine el koymuştu. Eylül 2007’de Sağra tesisleri TMSF tarafından ihaleyle satışa çıkarılmıştı.

Toksöz Grubu şirketi Sanset Gıda 77 milyon dolara Sağra’yı TMSF den satın aldıktan sonra tam bir yıl tesiste üretim durmuş, tesisler 10 milyon dolar harcanarak yenilenmişti. Sağra’nın yeni patronu Ahmet Toksöz ekibiyle bir yıl boyunca Avrupa’nın ünlü çikolata üreticilerini, fabrikalarını tek tek gezerek Sağra için yenilikler tasarlıyordu. Sağra’da üretilecek olan yeni ürünler, trans yağlardan, suni katkı maddelerinden arındırılıyordu. Eylül 2008’de Ordu Sağra’da yeniden üretime geçildi ve hale hazırda tesislerde üretim güzelce devam ediyor. Sağra ve çatısı altındaki markalar Tadelle, Sarelle, Gol ve Gofy’yi yeniden tüketiciyle buluşturdu. İlaç sektöründe Sanovel ile aktif faaliyetlerini sürdüren Toksöz Grubu ile Tadelle ve Sarelle’de değişim rüzgârları esmeye başladı. Toksöz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanset Gıda Genel Müdürü Ahmet Toksöz, “Tamamen doğal ürünler oluşturduk. Kavanozu cam, kapağı alüminyum yaptık. Plastik kapak dahi kullanmadık. Çocukluğumuzun markasını yeniden yaratırken toplum sağlığına önem verdik. Gıda boyası asla kullanmıyoruz, kakao yağı kullanıyoruz. Kıvam yakalamak için fındık püresi koyuyoruz, yumuşaklığı öyle yakalıyoruz. Katkısız, trans yağsız, GDO’suz soya lesitiniyle fark yarattık. Tamamen şekersiz Sarelle’yi satışa sunduk” diyor. Sagra markasını da yeniden canlandıran Toksöz, aynı markayla çikolata çıkardı. Tadelle’nin gamını değiştirdi, ürün çeşidini artırdı.

2017 yılında Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Superbrands’in The Nielsen Company iş birliğiyle yaptığı araştırma sonucunda SARELLE “Türkiye’nin Süper Markası” seçildi.

Süpermarkalar, şirketlerin büyüklüğünün yanı sıra, teknolojisi, yatırımları, iş gücü kalitesi, yaratıcılığı, markalaşmaya yaptığı yatırım ve marka devamlılığı, sosyal sorumluluk projelerine katkısı, çevre duyarlılığı, etik değerlere uyma gibi kriterler ile belirleniyor.

Sarelle, eşsiz lezzetini özel Sagra fındığından alıyor. Yüzde 100 doğal içeriğe sahip Sarelle’de tüm hammaddeler, hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan kullanılıyor. Sarelle doğal vanilya ile üretiliyor; cam kavanozda sunulan ürünlerinin içinde trans yağ, koruyucu ve renklendirici maddeler bulunmuyor. Kakaolu fındık ezmesi çeşidinin yanı sıra, fındık ezmesi, bitter fındık ezmesi, duo ve şeker ilavesiz kakaolu fındık ezmesi çeşitleri de bulunuyor.

Sarelle, çok uzun yıllardır pazarda hakim olan bugün bulunduğu kategorinin ismi olarak da anılan bir marka. Köklü geçmişiyle kategoriye yön vermeye ve bilinirliğini korumaya devam ederken, bir yandan da inovatif ürünleriyle kendini geliştirmeyi sürdürüyor.

Sarelle, doğallık denince akla gelen ilk sürülebilir çikolata markası olma başarısına erişen muhteşem bir ürün olarak hayatımızda yer almaya devam ediyor.

En son 2021 Mart ayında Sanset Gıda ile yapılan satın alma anlaşmasına göre Sagra ile birlikte Sarelle, Tadelle, Gol, Sagra Special ve Gofy markaları OYAK Grup Şirketleri bünyesine katıldı.

Sağra ailesinin elinden çıktıktan sonra Sagra Ordu halkından tamamen koptu. Günlük hayatın gündemi olabilmekten gittikçe uzaklaştı. Tamamen uzak ve yabancı bir Sagra var şimdilerde. O artık Ordu insanının Sagra’sı değil.

Sagra artık Ordu’nun tanıtımında yok. Şehrin kenarına kurulmuş yabancı bir uydu gibi. Şehir ona yabancı, o şehre yabancı. Orduspor formalarında yazan Sagra artık yok. Orduspor’un gizli en büyük destekçisi değil artık.

Yöre insanının hayatına öyle girmişti ki Sagra. Dünyaya gelen her bebek, sünnet olan başı kabak oğlan, kız isteme, nişan, düğün Sagra’sız olmazdı. Hatta ölümde, cenazede, taziyede, okunan Mevlüt ve Kur’an tilavetinde Sagra bir şekilde mutlaka bulunurdu. Okumak için dışarı giden gençlere, hastası olup gurbet ele tedaviye giden gariban ve fakirlere bir şekilde Sagra eli değerdi. Sagra artık insanımızın hayatında yok.

Kuruluşundan itibaren Ordu halkıyla iç içe olan Sagra A.Ş’nin, Sağra ailesinin elinden çıkması şehirden ve Ordu insanından koparılması sonucunu beraberinde getirdi. Ordu gündeminde adı çok çok az geçiyor. Sosyal hayatta, günlük koşuşturmaların içinde neredeyse hiç gündem olmuyor. Sağra denilen fabrika civarı bölgede yaşayan insanlara bile yabancı, ruhsuz ve tepkisiz devasa bir kütle olarak duruyor.

Ey Ordu halkı! Yaşadıklarınızın farkında mısınız? Bankaların kredi silahını acımasızca kullanan, sonra o bankaları halkın milyarlarca dolar parasıyla buharlaştıran, ortakların bir araya gelerek kendi paralarıyla kurdukları Fiskobirlik’i hain emellerine alet ederek Sagra’yı batıran, işi bitince de Fiskobirlik’e diz çöktüren bu yapıya haklarınızı helal ediyor musunuz?

Ülke içinden ve yurt dışından rakip firmalarla birlikte hareket eden bu Ordu düşmanı siyasilere haklarınız helal mi? Devletin kurumlarını kullanıp devlet gibi görünerek Ordu ekonomisine ağır darbeler indiren, sonra ortadan yok olan kuklalara cevabınız nedir? Yarın kıyamet kopup mahşer kurulunca iki eliniz yakalarına yapışacak mı? Ne dersiniz ey Ordu halkı? Bu gaflet uykusundan ne zaman uyanacaksınız?

Hey gidi koca Sagra! Ne niyetlerle başladın? Nasıl gelişip büyüdün? Sen gelişip büyürken seninle gelişip büyüyen bölge insanları neden uzaktalar? Neden şimdi onlarla birlikte değilsin? Ne idin, ne oldun? Ne umduk, ne bulduk?

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün. Dursun Kahraman Sağra’nın elleriyle kurup, oğullarıyla büyüttüğü muhteşem anonim şirket! O eski hâlinden eser kalmamış. Şimdi artık o unutulmaz hatıralardasın.

S A G R A ! . .

04 Eyl 2023 - 11:08 - Siyaset

Mahreç  Haber Merkezigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Bakış Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Bakış hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Bakış editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Bakış değil haberi geçen ajanstır.